o skórze

Jak dbać o wrażliwą skórę: Porady dotyczące przyczyn, leczenia i zapobiegania

Jeśli masz wrażliwą skórę, w niektóre dni może Ci się wydawać, że wszystko wywołuje podrażnienia — od pyłków roślin po słońce, zwierzęta domowe, płyn do naczyń a nawet emocje, takie jak stres. Chociaż nie możesz całkowicie uniknąć tych czynników zewnętrznych, możesz złagodzić objawy stosując produkty do pielęgnacji skóry. Oto pełny poradnik pielęgnacji skóry wrażliwej i najlepsze produkty, które mogą pomóc w leczeniu objawów.

Jak dbać o wrażliwą skórę: Porady dotyczące przyczyn, leczenia i zapobiegania

Cechy skóry wrażliwej

Wrażliwość skóry może występować na niemal całej powierzchni ciała, w tym na głowie, wargach, dłoniach i twarzy. Zwykle najłatwiej ją zidentyfikować, gdy wywołuje odczucia, takie jak swędzenie, obolałość, pieczenie, szczypanie czy napięcie. Może także objawiać się zaczerwienieniem, a czasami szorstkością, opuchlizną i wysypką. W większości wypadków poczujesz wrażliwość skóry, zanim ją zobaczysz.

Przyczyny wrażliwości skóry

Nasza skóra chroni się przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi z otoczenia (takimi jak zanieczyszczenie powietrza i bakterie) za pomocą naturalnej bariery ochronnej. Bariera ta pomaga również skórze zachować nawilżenie i zapobiega usuwaniu zbyt dużej ilości wody z organizmu. Gdy skóra staje się wrażliwa, to znak, że bariera ta została osłabiona — przez czynniki wewnętrzne organizmu, takie jak stres lub zmęczenie, bądź przez czynniki zewnętrzne, takie jak zmiana klimatu.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Chociaż nie możesz kontrolować wszystkich czynników z otoczenia, które powodują podrażnienie skóry, masz kontrolę nad produktami do pielęgnacji skóry, które stosujesz do mycia i nawilżenia. Staraj się unikać podrażniających lub wysuszających produktów, takich jak mydło lub kosmetyki o nadmiernie silnym zapachu, ponieważ mogą one pozbawiać skórę kluczowych tłuszczów i lipidów, które pomagają nawilżać barierę ochronną. Zamiast tego stosuj produkty z jak najmniejszą liczbą składników stworzone specjalnie z myślą o potrzebach skóry wrażliwej.

Pod pachami

Pachy to obszar ciała, który może stać się nadwrażliwy, szczególnie gdy klimat jest bardzo wilgotny lub bardzo zimny. Jeśli dezodoranty powodują, że Twoja skóra pod pachami staje się czerwona i wrażliwa, zastosuj w zamian delikatniejszy produkt, taki jak dezodorant w kulce do skóry wrażliwej Sanex Zero%. Zapewnia on skuteczną ochronę przed zapachem potu nawet przez 24 godziny, a przy tym nie zawiera soli aluminium ani alkoholu etylowego.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

about the expert

PORADA EKSPERTA

Dr Zac Handler

Stosuj produkty z jak najmniejszą liczbą składników i stworzone specjalnie z myślą o skórze wrażliwej